Kimdir

Ali Osman Ulusoy Kimdir? Nereli, Ne İş Yapıyor?

Spread the love

İş insanı, girişimci spor kulübü başkanı. Ali Osman Ulusoy Trabzon Of ilçesine bağlı Çamlı köyünde 1927 yılında doğdu. 1938 yılında ilkokulu bitirmesinin ardından babasına ait yolcu ve nakliye taşıma işi yapan şirkette çalıştı.

1952 yılına kadar ana iş kolu taşımacılık olan şirket faaliyetlerine otomotiv bayiliğini ekledi. 1958 yılında Mercedes Benz markasının Türkiye bayiliğini alarak büyük bir ticari atılım yaşadı.

Ali Osman Ulusoy Türkiye’nin köklü holdinglerinden Ulusoy Holdingin kurucularındandır. 1967 yılında Trabzonspor’u kurdu. 1 sene Trabzonspor’un başkanlığını yaptı. Trabzon Ticaret Odası başkanlığı, Türk-İran İş Konseyi başkanlığı başta olmak üzere Türkiye için önemli olan kurumların başkanlığını yürüttü.

Ali Osman Ulusoy Kimdir?

Ali Osman Ulusoy Trabzonlu iş insanı. 1927 yılında Trabzon Of ilçesinde doğdu. Küçük yaşlarda babasına ait taşımacılık şirketinde çalıştı. 15 yaşında kamyon şoförlüğü yapmaya başladı. 1967 yılında kuruculuğunu yaptığı Trabzonspor’un başkanlığını 1 yıl, Trabzon Ticaret Odası başkanlığını 32 yıl, TOBB başkan vekilliğini 20 yıl yaptı.

1945 yılında Zehra Onur’la evlendi. Bu evlilikten iki çocuğu oldu.

Ali Osman Ulusoy Nereli?

Ali Osman Ulusoy Trabzon ili Of ilçesi Çamlı köyündendir. 1949 yılına kadar Of’ta yaşadı. 1949 yılında işlerini Trabzon merkeze taşıdı. 1958 yılında büyük otomobil markaların distribütörlüğünü almaya başlamasıyla şirketi İstanbul’a getirdi. Ali Osman Ulusoy Vefat ettiği 2014 yılına kadar İstanbul’da yaşamını sürdürdü.

Ali Osman Ulusoy Kaç Yaşında?

15 Mart 1927 yılında doğdu. 1 Ekim 2014 tarihinde vefat etti. 87 yaşında İstanbul’da vefat eden iş insanı son nefesini verdiği güne kadar işlerinin başında durdu.

Ali Osman Ulusoy Eğitim Hayatı

Ali Osman Ulusoy ilkokul mezunudur. 1938 yılında ilkokulu bitirdikten sonra babasının şirketinde çalıştı. Babası Hacı Mehmet Bahattin Ulusoy 1937 yılında kurduğu nakliye firmasında kendisine destek olması gerektiğini düşünerek okul hayatını devam ettirmedi. Geleneksel ataerkil aile yapısına sahip Karadenizli aile, oğullarının okumak yerine çalışması gerektiğine karar verdi. Bu karar Ali Osman Ulusoy’un eğitim hayatını yarıda bırakmasına sebep oldu.

15 yaşında kamyon şoförlüğü yapmaya başladı. Ardından otobüs kullanmaya da başlayan Ali Osman Ulusoy bugünkü Ulusoy Holding’in taşımacılık serüvenini o yaşlarda attı.

Bedava İnternet Kampanyalarının Diğer Fırsatını Gördünüz mü?  Deniz Işın Kimdir? Deniz Işın Dizileri ve Filmleri

Fiili anlamda eğitim hayatı sona eren Ali Osman Ulusoy hayatı boyunca okumamanın burukluğunu yaşadı. Kişisel gelişimine katkı sağlayacak tecrübeler edindi. Eğitime büyük önem veren Ali Osman Ulusoy eğitime yaptığı katkılar, açtığı okullar, verdiği burslarla gençlere destek olmayı şiar edindi.

Ali Osman Ulusoy Ailesi

Ali Osman Ulusoy’un babası Hacı Mehmet Bahattin, annesi Rahime Hanım’dır. Çiftin ikinci çocuğu olarak 1927 yılında doğdu. Ali Osman Ulusoy toplam 11 çocuklu ailenin ikinci çocuğudur.

Ali Osman Ulusoy’un dedesi Mehmet Ali Hacıhasanoğlu Trabzon Of ilçesinin en geniş arazisine sahip. Dededen toprak zengini olan aile 1914 Osmanlı-Rus harbi sırasında Çarşamba’ya göç etti. Rusların Trabzon’dan çekilmesi üzerine aile arazilerinde ticaret yapmaya başladı. 1917 yılında Mehmet Ali Hacıhasanoğlu’nun vefatı üzerine ailenin sorumluluğu oğlu Hacı Mehmet Bahattin’e geçti.

1929 yılında Of ve Çaykara köyleri arası sular altında kaldı. Derenin taşması üzerine ulaşım sağlanamayan iki köy arasına sal seferleri düzenleyen Hacı Mehmet Bahattin nakliye işinin temellerini attı.

Ulusoy ailesinin tamamı lojistik ve ticaret anlamında Türkiye’nin önemli şirketlerini kurdu. Aile babadan itibaren ticaretle uğraşan köklü bir yapıya sahip.

Ali Osman Ulusoy’un eşi Zehra Ulusoy’dur. Çiftin Hülya ve Kemal isimli iki evlatları var.

Ali Osman Ulusoy’un kardeşleri;

 • Saffet Ulusoy,
 • Cemal Ulusoy,
 • Mehmet Ali Ulusoy,
 • Ayşe Abdik,
 • Yılmaz Ulusoy,
 • Niyazi Ulusoy,
 • Ayşe Yığcı,
 • Sefer Ulusoy,
 • Şaduman Karanis,
 • Fatma Avşar.

Ali Osman Ulusoy Çocukları

1945 yılında memleketi Trabzon’da Zehra Hanım’la evlenen Ali Osman Ulusoy’un iki çocuğu oldu. Bu çocuklar Hülya Ulusoy ve Kemal Ulusoy’dur.

Ali Osman Ulusoy çocuk yaştan itibaren çalışıp, azmedip başarılı olmuş bir iş insanı. Ancak talih onu evladından sınadı. Çocuklarından Hülya Ulusoy ailede kız çocukları okutulmaz evlenir yuvasını kurar şiarıyla eğitime devam edemedi. Ailenin tüm imtiyaz ve imkânları oğul Kemal Ulusoy’a sağlandı.

Oğul Kemal Ulusoy okuması için İngiltere, Almanya, İtalya dâhil pek çok ülkeye gönderildi. İş kurması için sağlanan sayısız girişimi başarısız oldu. Gönderilen her türlü para ve sermayeyi helak etti. Babası oğlu için holding kurdu. Üç tane büyük yük gemisi aldı. Tüm bu serveti batırdığı gibi gemileri Mısır, Ürdün ve Kıbrıs limanlarında kaderine terk etti.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi babasının ağzından iş yaptığı kurum ve kuruluşlara akla ziyan gelecek mektuplar yazdı. Hakaret ve tehdit içeren mailler attı. İş yaşamında ki istikrarsızlığı özel yaşamında da sürdü. Başarısız iki evlilik yaptı ve bu evlilikten doğan çocuklarına bakmadı.

Babasının mal varlığını üzerine geçirmek için çeşitli hilelere başvurdu. En sonunda babasını tehdit eden Kemal Ulusoy babası tarafından savcılığa şikâyet edildi.

Bedava İnternet Kampanyalarının Diğer Fırsatını Gördünüz mü?  Prof. Dr. Kadir Okhan Akın Kimdir? Ne Doktoru

Binlerce çalışanı bünyesinde bulunduran Ali Osman Ulusoy büyük umutlarla yetiştirmeye çalıştığı oğluna karşı eli kolu bağlı bir şekilde kaldı. Şirket ofisini basıp işyerindeki eşyaları parçalayan ve şiddet eğilimi gösteren oğlu, Ali Osman Ulusoy’un en büyük imtihanı oldu.

Ali Osman Ulusoy ölümünden 8 yıl önce oğlunun şirketi yönetemeyeceğini anlaması üzerine kızı Hülya Ulusoy’a işi öğretmeye karar verdi. Hülya Ulusoy evli iki çocuk ve dört torun sahibi 60 yaşında tecrübesiz ev hanımı olarak bu teklife korkuyla yaklaştı.

33 yıldır mutsuz giden bir evliliği, toplum baskısı altında kalmış kadın kimliğiyle hiç bilmediği bu sularda yüzmek onun için ürkütücüydü. Baba Ali Osman Ulusoy kızını okutup yetiştirememenin en büyük yıkımını yaşadı.

İş başa düştü ve Hülya Ulusoy babasının desteğiyle şirketteki işleri öğrenmek için işe koyuldu. Sekreterlikten başlayıp tüm birimlerde birer yıl çalıştı. Babasının öldüğü 2014 yılında amcalarının Ulusoy adını şirkette kullanmayacaksın baskısına rağmen tek başına mücadeleye başladı. Kardeşinin tehditleri ailenin diğer büyük üyelerinin mal paylaşımı kavgası arasında 7 yıl boyunca şirketi büyüterek bugünkü konumuna getirdi.

Başarılı iş kadının Hülya Ulusoy tek amacının babasına layık bir evlat ve Ulusoy isminin kirletilmemesidir ifadelerini kullandı.

Ali Osman Ulusoy Yaşıyor mu?

Ali Osman Ulusoy 87 yaşında hayata veda etti. Hayatının son günlerini sağlık problemleriyle geçiren Ali Osman Ulusoy yakalandığı zatürre hastalığından kurtulamadı. İstanbul Acıbadem hastanesi yoğun bakımında tedavisi devam eden Ali Osman Ulusoy 1 Ekim 2014 yılında hayatını kaybetti.

Ali Osman Ulusoy Ne Zaman Öldü?

Ali Osman Ulusoy 1 Ekim 2014 yılında vefat etti. Zatürre hastalığı sonrası iç organ hasarı ilerleyen Ali Osman Ulusoy tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Ulusoy için Yeşilköy camisinde cenaze töreni düzenlendi. Naaşı defnedilmek üzere memleketi Trabzon Of ilçesine gönderildi.

Ulusoy Turizm, Ali Osman Ulusoy’un mu?

Ulusoy Turizm, Ulusoy Holding bünyesinde faaliyetlerini gösteren yolcu taşımacılığı yapan grup şirketidir. 1938 yılında Hacı Mehmet Bahattin tarafından kurulan Ulusoy Seyahat Kolektif Şirketi 1957 yılında, Ali Osman Ulusoy ve Ortağı unvanına dönüştü.

Şirket aile şirketi olması sebebiyle çok ortaklı bir yapıya sahipti. Zamanla büyüyerek 1995 yılına holding oldu. Aile şirketi olan Ulusoy Holding yönetimde 11 kardeşin anlaşamaması üzerine kurumsallığını sürdüremedi. Şirket ortakları tarafından 2008 yılında faaliyetlerine son verildi.

Şirket hisseleri ve mal varlıkları olaylı bir şekilde kardeşler arasında pay edildi. Ailenin en büyük ikinci çocuğu olan Ali Osman Ulusoy 11 yaşındayken kurulan ve kurulduğu andan itibaren babasının en büyük yardımcısı olması sebebiyle turizm işini devam ettirdi.

Bedava İnternet Kampanyalarının Diğer Fırsatını Gördünüz mü?  Gülbin Tosun Kimdir? Kaç Yaşında

Ali Osman Ulusoy holdingden aldığı hisseleriyle kendi adına turizm şirketi kurdu. Türkiye’nin ilk nakliye filosunu kuran Ali Osman Ulusoy seyahat firması olarak yoluna devam etti.

Ali Osman Ulusoy Kaç Otobüsü Var?

Türkiye’nin ilk yolcu taşıma filosu Ali Osman Ulusoy tarafından kuruldu. Yolcularının konforu ve rahat seyahat etmelerini her şeyin önünde tuttu. Tüm araç filosu en iyi otobüs üreticisi marka olan Mercedes Benz modelinden oluşur.

Ali Osman Ulusoy yolcu taşımacılığı filosunda 146 adet otobüs bulunmakta.

Ali Osman Ulusoy Ne Zaman Kuruldu?

Ali Osman Ulusoy baba Hacı Mehmet Bahattin’in kurduğu Ulusoy Seyahatin devamıdır. 1938 yılında kurulan şirket 1957 yılında Ali Osman Ulusoy ve Ortakları adını aldı.

Şirket Ali Osman Ulusoy adını 1957 yılından beri sürdürmekte.

Ali Osman Ulusoy Nereden Nereye?

Ali Osman Ulusoy Türkiye’nin her iline taşımacılık faaliyetini sürdürür. Merkezi Trabzon olan seyahat acentesi 81 ile kesintisiz sefer düzenler. İstanbul, Ankara ve Trabzon ana terminallerinden Türkiye’nin her yerine karşılıklı seferler yapılır.

Diğer illerin aktarmalı seferleri için Ali Osman Ulusoy’un internet sitesinden seyahat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Ulusoy, Neden Ali Osman Ulusoy Oldu?

Şirket 1938 yılında babaları Hacı Mehmet Bahattin tarafından kuruldu. Ailenin en büyüğü olan iki erkek çocuk Mehmet Ali Ulusoy ve Ali Osman Ulusoy şirketin büyümesinde diğer aile üyelerinden daha fazla zaman harcadı. Ağabey Mehmet Ali Ulusoy gemi ve denizcilik lojistiğinde işleri ele alırken Ali Osman Ulusoy kara nakliye alanında girişimler yaptı.

En büyük kardeş Mehmet Ali Ulusoy’un 1973 yılında vefatından dolayı ailenin en büyüğü Ali Osman Ulusoy oldu. İşlerin başına ailenin büyüğü olarak Ali Osman Ulusoy geçti.

Ana faaliyet konusu karayolu taşımacılığı olan şirket yine karayolu taşımacılık alanında ilerlemek isteyen Ali Osman Ulusoy tarafından devam ettirildi.

Ali Osman Ulusoy Eşi Kim?

Ali Osman Ulusoy’un eşi Zehra Ulusoy’dur. 1945 yılında köylüsü Zehra Onur’la evlendi. Ali Osman Ulusoy bu evlilikten Hülya ve Kemal isimli iki çocuk sahibi oldu.

Ali Osman Ulusoy’un Kardeşleri Kim?

Aile markası olan Ulusoy ailesi kalabalık bir nüfusa sahip. Baba Hacı Mehmet Bahattin tarafından kurulan marka isminin 130’un üzerinde hak sahibi varisi var.

Ali Osman Ulusoy toplam 11 kardeşten oluşan ailenin ikinci çocuğudur.

Hacı Mehmet Bahattin ve Rahime Hanım’dan olma 11 kişilik aile üyeleri sırasıyla;

 • Mehmet Ali Ulusoy 1925
 • Ali Osman Ulusoy 1927
 • Sefer Ulusoy 1929
 • Saffet Ulusoy 1930
 • Niyazi Ulusoy 1933
 • Cemal Ulusoy 1936
 • Ayşe Abdik 1938
 • Yılmaz Ulusoy 1941
 • Şaduman Karanis 1943
 • Aysel Yığıcı 1945

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu