Yaşam

Aşk-ı Memnu Dizisi Oyuncuları ve Rolleri

Spread the love

Aşk-ı Memnu dizisi oyuncuları ve rolleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız hazırladığımız bu içeriğe göz atabilirsiniz. İçeriğimizin devamında Aşk-ı Memnu dizisi hakkında detaylı bilgiler verdik.

Aşk-ı Memnu Dizisi Oyuncuları ve Rolleri Nelerdir?

Aşk-ı Memnu dizisi roman uyarlaması bir dizidir. Dizi Halit Ziya Uşakgil adlı yazarın Aşkı Memnu romanından uyarlanmıştır. Bu roman 1900 yılında okuyucusu ile buluşmuştur.

Halit Ziyagil’in Aşkı Memnu adlı romanı iki kere diziye uyarlanmıştır. Roman ilk olarak 1975 senesinde adı yine aynı olan bir dizi olarak çekilmiştir. Bu dizide yönetmen Halit Refiğ olmuştur. Bu dizi TRT ekranlarında yayınlanarak seyirci ile buluşmuştur.

Roman daha sonra 2008 yılında tekrar dizi olarak uyarlanmıştır. Dizinin yönetmenliğini Hilal Saral üstlenmiştir. Dizinin romandan en büyük farkı yayınlandığı dönemin şartlarına göre çekilmesidir. Dizi çekimi için romanın geçtiği dönem ele alınmamıştır.

2008 senesinde yayınlanan dizi çok fazla izleyiciyi ekran karşısına çekmeyi başarmıştır. Dizinin ilk bölümü 4 Eylül 2008 tarihinde yayınlanmıştır. Romantik ve drama türünde olan bu dizi izlenme rekorları kırmayı başarmıştır. Dizinin daha sonrasına yayınlanan her bölümü yüksek izlenme elde etmiştir. Dizinin son bölümü ise Türk dizi tarihinin en çok izlenmeye sahip olan dizisi unvanını elde etmiştir.

Dizinin bu başarısı istatiksel olarak izleyicide 23,4 ve AB grubunda 27,1 şeklinde ifade edilmektedir.

Dizi, İstanbul’un sayılı zenginlerinden biri olan karakter ve onun yapmış olduğu evlilik sonucu yaşadığı olaylar ağından oluşmaktadır.

Oldukça zengin olan İstanbul beyefendisi olarak bildiğimiz Adnan Bey, İnci Hanım ile evlidir. Bu evliliğinden Nihat ve Bülent adında iki adet çocuğa sahipleridir. Dizide İnci Hanım’ın beklenmedik ölümü aileyi bir kaosun içine sokacaktır. Adnan Bey eşinin ölümünün ardından kendinden yaşça genç ve güzel olan Bihter Hanım ile evlenir. Dizide yaşanan olaylar bu evlilik ardından artmaya başlamaktadır. Adnan Bey’in yeni ve genç eşi manevi yeğeni ile yasak aşk yaşamaya başlayacaktır.

Bedava İnternet Kampanyalarının Diğer Fırsatını Gördünüz mü?  Hukuk Konusunda En İyi Adres
Ask i Memnu Dizisi Oyunculari ve Rolleri
Ask i Memnu Dizisi Oyunculari ve Rolleri

Dizi oldukça sürükleyici olay ağı sayesinde çok fazla kitleye ulaşmayı başarmıştır. Ayrıca dizi günümüzde de hala popülerliğini korumakta. Pek çok sosyal medya platformlarında dizi ile ilgili paylaşımlar yapılmakta.

Aşk-ı Memnun dizisi Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında diğer ülkelerde de severek izlenmektedir.

Aşk-ı Memnu dizisi bazı ülkeler tarafından kendi ülkelerine uyarlanarak yeniden çekilmiştir.

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’ne ait İspanyolca yayın yapan bir kanal olan Telemundo, diziyi Pasion Prohibida adıyla yeniden çekmiştir. Başka bir örnek de Romanya’nın diziye Fructul Oprit adını vererek  yeniden uyarlaması gösterilebilir.

Aşk-ı Memnu Dizisi Konusu

Aşk-ı Memnu dizisi Halit Ziyagil’in aynı adlı romanından uyarlanmış bir dizidir.

Dizi, İstanbul’un sayılı zenginlerinden biri olan karakter ve onun yapmış olduğu evlilik sonucu yaşadığı olaylar ağından oluşmaktadır.

Oldukça zengin olan İstanbul beyefendisi olarak bildiğimiz Adnan Bey, İnci Hanım ile evlidir. Bu evliliğinden Nihat ve Bülent adında iki adet çocuğa sahipleridir. Dizide İnci Hanım’ın beklenmedik ölümü aileyi bir kaosun içine sokmaktadır.

Adnan Bey eşinin ölümünün ardından kendinden yaşça genç ve güzel olan Bihter Hanım ile evlenir. Dizide başrol karakterlerden biri olan Behlül unutulmamalıdır. Behlül Adnan Bey’in manevi yeğenidir. Behlül üniversite eğitimi almaktadır. Adnan Bey’in yeni ve genç eşi Bihter Hanım ve Behlül arasında beklenmedik bir aşk gelişir. Çift ilişkilerini konakta yaşayan diğer kişilerden gizleyerek yaşamaya çalışırlar. Dizide olaylar,  aile  içinde yaşanan bu yasak aşk çerçevesinde gelişmektedir.

Aşk-ı Memnu Dizisi Oyuncuları ve Rolleri

Aşk-ı Memnun dizisinde oynayan karakterler ve gerçek isimleri şu şekildedir;

Oyuncu Karakter
Beren Saat Bihter Ziyagil (Yöreoğlu)
Selçuk Yöntem Adnan Ziyagil
Kıvanç Tatlıtuğ Behlül Haznedar
Nebahat Çehre Firdevs Yöreoğlu
Hazal Kaya Nihal Ziyagil
Zerrin Tekindor Matmazel Deniz de Courton
Batuhan Karacakaya Bülent Ziyagil
Nur Fettahoğlu Peyker Önal (Yöreoğlu)
Baran Akbulut Beşir Elçi
Nihan Özcan İnci Ziyagil
Oyuncu Karakter
Recep Aktuğ Hilmi Önal
Zerrin Nişancı Aynur Önal
İlker Kızmaz Nihat Önal
Gülsen Tuncer Arsen Ziyagil
Rana Cabbar Süleyman Efendi
Fatma Karanfil Şaheste Hanım
Pelin Ermiş Cemile
Evren Duyal Nesrin
Ufuk Kaplan Katya
Eda Özerkan Elif
Gülizar Irmak Sevil
Alay Cihan Rıza Kaptan
Burçin Oraloğlu Çetin Özder
Münir Akça Melih Yöreoğlu
Bedava İnternet Kampanyalarının Diğer Fırsatını Gördünüz mü?  Seversin Dizisi Oyuncuları ve Rolleri

Aşk-ı Memnu Dizisi Kaç Sezon?

Aşkı Memnu dizisi toplamda 2 sezondan oluşmaktadır. Dizinin her sezonu izleyici tarafından büyük bir ilgi görmüştür. Günümüzde de dizi ve dizinin karakterleri popülerliğini hala korumaktadır.

Aşk-ı Memnu Dizisi Kaç Bölüm?

Dizinin bölümü 4 Eylül 2008 tarihinde Kanal D’de yayınlanmıştır. Dizi ilk yayınlandığı gün halkın oldukça ilgisini çekmeyi başarmıştır. Dizinin ilk bölümü yüzde 10.1 reyting ve yüzde 31.6 izlenme sonuçlarına sahip olmuştur. Bu da diziyi yayınlandığı dönemin en çok izlenen programı haline getirmiştir.

Daha sonra dizi  24 Haziran 2010 tarihinde  son bölümünü yayınlayarak final yapmıştır. Dizi toplamda 79 bölümden oluşmaktadır. Dizinin final bölümü olan 79. bölüm izlenme rekorları kırmıştır. Dizinin yayınlanan her bölümü reyting sıralamalarında hep üst listelerde yer almıştır. 79 bölümden oluşan dizinin ortalama olarak reyting yüzdesi yüzde 14.84 olarak hesaplanmıştır.

Dizinin her bir bölümü 90 dakikadan oluşmakta. Dizi yayınlandığı dönemde her hafta perşembe günü izleyiciye sunulurdu. Dizinin yeni bölümü başlamadan önce geçen haftaki bölümün özeti izleyiciye gösterilirdi. Aşk-ı Memnu dizisi olay hikayesi olması nedeniyle dizide olaylar birbiri ile bağlantılı bir akışta ilerlemektedir. Dizinin her bölümü en heyecan verici kısımda son bulur ve gelecek haftaya aktarılır.

Aşk-ı Memnu Dizisi Nereden İzlenir?

Aşk-ı Memnu dizisi ilk yayınlandığı 2008 senesinde Kanal D ekranında izlenmekteydi. Dizi 2010 senesinde final yapana kadar da Kanal D’de yayınlandı. Kanal D.  Aşk-ı Memnu dizisinin bölümlerini bir dönem tekrar tekrar yayınladı.

Bedava İnternet Kampanyalarının Diğer Fırsatını Gördünüz mü?  Barbaros Dizisi Oyuncuları ve Rolleri

Aşk-ı Memnu dizisi popülerliğini koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde pek çok kişi dizinin karakterlerini benimsemekte ve sosyal medya platformlarında mizah olarak kullanmaktadır. Dizi hala sevildiği için bazı platformlar üzerinden dizinin tüm bölümlerine ulaşabilirsiniz.

Dizinin yayınlandığı platformlardan biri de Blue TV’dir. Siz de Blue TV platformuna üye olarak Aşk-ı Memnu dizisini izleme şansına sahip olabilirsiniz.

Aşk-ı Memnu Dizisi Nerede Çekildi?

Ünlü Türk yazarlardan bir olan Halit Ziyagil’in Aşk-ı Memnu adını verdiği romandan uyarlanan dizinin tüm bölümleri İstanbul’da çekilmiştir.

Dizide Selçuk Bey ve ailesinin yaşadığı konak için Koç ailesinin yalısı tercih edildi. Koç ailesinin bu yalısı Sarıyer’de bulunmaktadır. Yalı toplamda on odadan oluşmaktadır. Yalının arka bahçesinde sera bulunmakta. Ayrıca yalıda Adnan Ziyagil için bir atölye de bulunmakta. Yalının alt katı hizmetliler için tercih edilmiştir.

Dizide Behlül ile Bihter’in birlikte kalmış olduğu mekan için Beykoz Riva’da bulunan bir taş ev tercih edilmiştir. Bu taş ev 19. yüzyılda İngilizler tarafından kayıkhane olarak yapılmış. Ancak daha sonra bu yapı günümüzde otele çevrilmiştir.

Dizide yer alan diğer karakterlerden biri olan Nihal’in okulu için de Saint Benoît Fransız Lisesi tercih edilmiştir. Bu lise Beyoğlu’nun Kadıköy semtinde bulunmaktadır.

Dizinin başrol karakterlerinden biri olan Behlül’ün üniversitesi için Galatasaray Üniversitesi tercih edilmiştir. Galatasaray Üniversitesi Beşiktaş’ta yer almaktadır.

Aşk-ı Memnu Dizisi Hangi Kanalda?

Aşkı Memnu yayınlandığı ilk günden bu yana pek çok kişiyi ekran başına sürüklemiş olan bir dizidir.

Dizi yayınlandığı süreçte her hafta Kanal D ekranlarında seyirci ile buluşmuştur. Dizinin pek çok kez tekrar bölümleri yayınlanmıştır. Dizinin tekrar olarak yayınlanan bölümleri de yüksek izlenme sayılarına ulaşmayı başarmıştır.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu