Haberler

Bayrak Töreni Nasıl Yapılır?

Bayrak töreni nasıl yapılır? Bu soru birçok kullanıcının aklına gelmiş olmalı. Bu konuda siz değerli kullanıcılarımıza bilgi veriyor olacağız.

Spread the love

Bayrak töreni nasıl yapılır? hiç düşündünüz mü? Birçok kullanıcı bayrak töreninin nasıl yapıldığını merak edebiliyor. Aslına bakarsak bu konu hakkında kullanıcıların bilmesi gerektiği birçok şey bulunuyor. Bu konuda bayrak töreni ile alakalı bilinmesi gerekenleri derledik.

İlginizi Çekebilir – AppGallery ile Hep Kazan Bedava İnternet

Önceleri bayrak töreninin nasıl yapıldığı netlik kazanmamış olsa da sonrasında yapılan yasa düzenlemesi ile beraber artık bayrak töreninin nasıl yapıldığı biliniyor. Bayrak töreni, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu yönergeler ile yapılan bir tören olarak karşımıza çıkıyor. Bayrak töreni okul müdürü, müdür yardımcısı, beden eğitimi ve müzik öğretmenleri öncelikli olmak üzere sıraya geçilerek yapılan bir eylem.

Bayrak Töreni Nasıl Yapılır

Törende kullanılan bayrak, Bayrak Kanunu’nda belirtilen şartlarla aynı olmalı. Ayrıca tören akşam olmadan tamamlanmalı. Tören sırasında beden eğitimi öğretmeni ve okul yönetiminin belirlediği bir kişi yetkili olur.

Tören başladığında İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtası okunur. Ayrıca konuşmalar da tören öncesinde yapılmalı. Tören sırasında bayrak çekme görevini üstlenen 5 öğrenci bulunur. Bu öğrencilerden ikisi yüzlerini bayrağa döndürür. İstiklal Marşı’nın okunduğu sırada öğrenci bayrağı yukarıya doğru çeker.

İlginizi Çekebilir – Operatörlerin Bedava İnternet Kampanyaları

Bayrak Töreni Hangi Günlerde Yapılır?

Bayrak töreni nasıl yapılır?” sorusunun yanı sıra bayrak töreninin hangi günlerde yapıldığı da merak konusu olmuş durumda. Bayrak töreni farklı zamanlarda yapılabiliyor. MEB’in hazırladığı yönergeye göre bayrak töreni ulusal bayram, mahalli kurtuluş günü, 10 Kasım, Atatürk günleri, yılbaşı tatili, tarihi günler ve resmî bir bayramda yapılabiliyor.

Bayrak Töreni Nasıl Yapılır

10 Kasım Bayrak Töreni Nasıl Yapılır?

10 Kasım’da bayrak töreni için öncelikle öğrenciler sıraya dizilir. 09.05 olduğunda 2 dakikalık saygı duruşu yapılır. Saygı duruşu tamamlandıktan sonra İstiklal Marşı okunmaya başlanır. İstiklal Marşı okunurken görevli öğrenci tarafından bayrak yavaş yavaş aşağı çekilir. Yarıya indirilen bayrak gün batımında tekrardan üst noktaya çıkarılır. Bayrak töreni İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erer.

İlginizi Çekebilir – Basketbol Hakemi Nasıl Olunur?

10 Kasım’da Bayrak Neden Yarıya İndirilir?

10 Kasım’da Türkiye’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ü anma günü olduğu için ülke genelinde bayraklar yarıya indiriliyor.

Bayrak töreni ile alakalı her türlü merak ettiğiniz soruyu alt tarafta yer alan Yorum Yap alanından bizlere sorabilirsiniz.

İçeriğimize Oy Verir misin?
[Total: 201 Average: 5]
Content Protection by DMCA.com
Bedava İnternet Kampanyalarının Diğer Fırsatını Gördünüz mü?  Coca-Cola Daha Daha Bedava İnternet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu