Haberler

İnşaat Demir Fiyatları 2021

İnşaatlarda olmazsa olmaz temel malzemelerden biri demirdir. Demir sağlam yapılı bir metal oluşu nedeniyle inşaatın temeli atılırken, duvarları örülürken, katlar çıkarılırken dahi sürekli olarak kullanılmaktadır.

Spread the love

İnşaat demir fiyatları 2021 yılında değişiklik gösterebilmektedir. İnşaat için kaliteli demir malzemeler kullanımı uzun süreli bina kullanımını garantiler. Peki, böylesi önemli bir ürün olan demirin fiyatları nedir? İnşaat demir fiyatları 2021 verilerine bakıldığında hızlı bir yükseliş olduğu görülmektedir.

Demirin Tonu Kaç Para?

Demir fiyatı genel olarak illere göre ufak çaplı değişimler gösterse de ortalama benzer fiyatlarla satışa çıkarılmaktadır. Demir malzemesi güçlü yapılı bir metaldir. Madenlerden çıkarılan demir cevheri inşaat ve çeşitli endüstriyel üretim alanında kullanılmaktadır. Demirin tonu kaç para sorusu da bu sebeple sıkça duyulur. İnşaat demir fiyatları 2021 verileri gözlemlendiğinde kasım ayı itibariyle demir fiyatının ortalama kilo başı 8,5 – 8,6 lira arası olduğu görülmektedir. Yani 1 ton demir ortalama 8.500 – 8.600 lira civarındadır.

İlginizi Çekebilir – Operatörlerin Bedava İnternet Kampanyaları

İlginizi Çekebilir – Turkcell Bedava İnternet Kampanyaları

İlginizi Çekebilir – Türk Telekom Bedava İnternet Kampanyaları

İlginizi Çekebilir – Vodafone Bedava İnternet Kampanyaları

İlginizi Çekebilir – Bimcell Bedava İnternet Kampanyaları

Günlük Demir Fiyatları 2021

Demir madenciliği, ticari kullanımı ve üretimdeki önemi nedeniyle inşaat sektöründe günlük demir fiyatları 2021 verileri kontrol edilmektedir. Demir fiyatlarıyla ön plana çıkan büyük şehirlerden ilki İstanbul’dur. İstanbul’da kasım ayı günlük demir fiyatları, 8.450 – 8.570 lira arasındadır.

Daha sonra İzmir verileri incelendiğinde Kasım ayı günlük demir fiyatları 8.400 – 8.520 lira arasında değişim göstermektedir. Payas demir çelik üretiminde demir fiyatları İzmir verileriyle aynıdır. Karabük demir üretiminden günlük demir fiyatları 2021 kasım verilerine bakıldığında 8.500 – 8.600 lira arası fiyat belirlenmiştir.

İnşaat Demir Fiyatları 2021
İnşaat Demir Fiyatları 2021

8’lik Demir Fiyatı

8’lik demir kullanımı sıklıkla kullanılmaktadır. Bu 8’lik demir fiyatı ölçü bazlı olarak fiyat değişimine uğrar. 8’lik demirin 1 metre için ağırlığı 0,395 – 0,400 kilo arası değişmektedir. Demir fiyatının 1 kilo hesabı değeri 8,50 dersek 1 metre 8’lik demir ortalama 3,35 – 3,40 lira arasıdır. 10 metre 8’lik demir alacak olan kişi ortalama 32 – 34 lira arası bir ödeme yapmış olur.

Bedava İnternet Kampanyalarının Diğer Fırsatını Gördünüz mü?  Türk Telekom, Turkcell, Vodafone 15 Temmuz Hediyesi 2020

12’li İnşaat Demiri Kaç Kilo?

İnşaatlarda kullanmak üzere 12 mm demirler bulunmaktadır. Bu demirlerin 1 metre boyundaki ağırlıkları ölçüldüğünde ortalama 0,888 kilo olarak ölçülür. 12li inşaat demiri kaç kilo şeklinde sorulduğunda ortalama kilo ve 12 çarpılır. Bu sonuçta 0,888 x 12’den 10,656 sonucu çıkacaktır. Yani 12’li inşaat demiri 10,5 kilo olarak ölçülebilir.

İlginizi Çekebilir – Başkasının Whatsapp Mesajlarını Okumak

14’lük Demir Kaç TL?

Demir kullanımında birçok farklı mm aralığı bulunmaktadır. Bu demirin kalınlığını belirler. Ölçülere bağlı olarak 14’lük demir kaç TL, 14’lük demir kilosu kaç vb. soruları sıkça sorulmaktadır. 1 kilo 14’lük demirin fiyatı 8,52 lira olarak ölçülür. İnşaatlarda kullanımda 1 tonluk hesaplandığında fiyat 8.520 lira olarak ölçülmektedir. Metre bazlı hesaplandığında metre sayısı ve kilogram cinsi ölçümün çarpımıyla değeri ölçülmektedir.

10 Demir Kaç Kilo?

Demirlerin kendilerine has mm ile yapılan bir ölçümleri vardır. Bu demirin kalınlığını belirlemektedir. İnşaat sektöründe en sık tercih edilen demir 10 mm olanıdır. Peki, 10 mm demir kaç kilo? 10 mm demirin metre bazlı olarak ağırlığı 0,888 kilo olarak hesaplanmaktadır. 1 kilo demir fiyatı 8,5 liradan hesaplanırsa 10 mm demirin kilo hesabıyla fiyatı ortalama 7,5 liradır.

İlginizi Çekebilir – Vodafone 10 Kasım’da Abonelerini Unutmuyor! Herkese Bedava İnternet…

Demir Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Son dönemde yaşanan pandemi dönemi etkisi ve inşaat sektöründe artan zamlar sonucunda demir fiyatlarında artış gözlemlenmektedir. Bu artış inşaat maliyetlerini, dolayısıyla yapı fiyatlarında ani yükselişlere neden olmaktadır. Demir fiyatları ne zaman düşer sorusu da bu sebeple sıkça sorulmaktadır. Demir fiyatlarındaki artış ihracat ve ithalatta olan denge ve üretim miktarına bağımlıdır. Uluslararası piyasalarda değişen demir fiyatlarına bakıldığında 2022 yılında demir fiyatlarında belli oranda düşüş beklentisi vardır.

Demir fiyatlarının düşüşünü etkileyen başlıca etmen arz talep dengesidir. Dünya piyasasında demire olan ihtiyaç sürekli olarak artarken üretim yeterli miktarda sağlanamamaktaydı. Ancak piyasanın en büyük üreticilerinden Çin gelecek yıl yapacağı yüklü üretimle piyasada arz talep dengesinde olumlu etkilere neden olacaktır.

İnşaat Demir Fiyatları 2021
İnşaat Demir Fiyatları 2021

Hurda Demirin Kilosu Ne Kadar 2021?

Ülkemizde artan demir içerikli ürün kullanımı ve buna bağlı olarak oluşan paslanmış, hurda demirlerin miktarı artmaktadır. Hurda demirin satışı birçok demircide mevcuttur. Hurda demirler çeşitlerine göre fiyatlandırılmaktadır. Hurda demirin kilosu ne kadar 2021 verilerine bakıldığında demirlerin çeşitlerine göre kilo fiyatları şunlardır;

 • Teneke demir hurdası 2,50 lira
 • İnşaat yıkım hurdası 3,90 lira
 • İnşaat demir çubuğu 4,40 lira
 • Toplama hurdası 3,70 lira
 • Dkp demir hurdası 4,45 lira
 • Pik demir talaşı 3,55 lira
 • Tufal hurdası 0,10 lira
 • Demir talaşı hurdası 3,65 lira
 • Ekstra hurda demir 4,40 lira
Bedava İnternet Kampanyalarının Diğer Fırsatını Gördünüz mü?  Ankara Büyükşehir Yardım Formu 2021

Demirin Kilosu Ne Kadar?

Demir kullanımı çoğunlukla metre hesabı ile gerçekleştiriliyor olsa da inşaatlarda ve endüstriyel üretim yapan fabrikalarda kilo fiyatlandırmasıyla değeri belirlenmektedir. Peki, demirin kilosu ne kadar? Demir fiyatları 2021 verilerine bakıldığında yıl başından bu yana artış göstermektedir. Demirin kilo fiyatı ise illerdeki demir üretim tesislerinde farklılık gösterse de ortalama 8,5 – 8,6 lira aralığındadır. Ton hesabıyla alım gerçekleştirildiğinde kilo bin ile çarpılarak satış gerçekleşir.

İzmir’de İnşaat Demir Fiyatları Ne Kadar?

İnşaat demiri üretimi İzmir bölgesinde de sıkça gerçekleşmektedir. İnşaatlarda kullanılan demirlerin fiyatları mm cinsinden ayrılmaktadır. İzmir’de inşaat demir fiyatları ne kadar? İzmir’de inşaatlarda kullanılan demirlerden 8 mm olanların itibariyle güncel fiyatları 1 ton için 8.610 liradır. 10 mm olan inşaat demirlerinin fiyatları kasım ayı itibariyle 8.550 liradır. Daha kalın yapıda ve daha az tercih edilen demirler ise 12 – 32 mm aralığında olanlardır. Bunlarında fiyatı 8,490 lira olarak İzmir’de belirlenmiştir.

İnşaat Demir Fiyatları

İnşaat demir fiyatları 2021 verilerine bakıldığında sene başında 1 Ocak itibariyle bakıldığında 1 ton demir 5.700 lira civarıyken inşaat demir fiyatları verilerine bakıldığında ortalama 8.650 lira olarak belirlenmiştir. Geçtiğimiz yılın kasım ayında ise 4.600 lira civarında fiyatlandırıldığı bilinmektedir.

Yıllara Göre Demir Fiyatları

Demir çelik üretiminde yaşanan değişimler, inşaat sektöründeki durağanlık vb. durumlar karşısında demirin fiyatında yaşanan değişimler son dönemde büyük dikkat çekti. İnşaat sektöründe bulunan birçok işletmenin de bu durumlar karşısında zarar ettiği ya da maliyetin artması dolayısıyla yüksek fiyatlandırmada bulunduğu görülmektedir. Peki, yıllara göre demir fiyatları ne kadar değişti? İşte 2016 – 2021 yılları arasında demir fiyatlarının 5 yıllık değişimi;

 • 2016 yılında ortalama demir fiyatı 1.300 – 1.600 lira arası
 • 2017 yılında ortalama demir fiyatı 1.200 – 1.700 lira arası
 • 2018 yılında ortalama demir fiyatı 2.700 – 4.100 lira arası
 • 2019 yılında ortalama demir fiyatı 2.800 – 3.200 lira arası
 • 2020 yılında ortalama demir fiyatı 3.000 – 5.700 lira arası
 • 2021 yılında ortalama demir fiyatı ise yıl başında 5.700 lira iken anlık 8.650 liradır
Bedava İnternet Kampanyalarının Diğer Fırsatını Gördünüz mü?  ING Bank Kimin? (ING Bank Güvenilir mi?)

Spot Demir Fiyatları

Spot demir genellikle menkul kıymet yatırımcıları için uygulanan bir demir ölçeklendirmesidir. Spot demir fiyatları nedir? Spot demir fiyatlarında ölçeklendirme bakımından gözlemlendiğinde en güncel demir fiyatı 8 mm olan demirler için 1 tona 8.690 – 8.700 lira arasında fiyat değişimine uğramaktadır.

İlginizi Çekebilir – Pilevneli Gallery Nasıl Gidilir?

Spot demir fiyatları artış gösteriyor olması yalnızca Türkiye pazarında değil dünya pazarında da artışa neden olmuştur. Demir çelik üretimi, teknolojinin gelişimiyle önemli bir konuma gelmiştir. Geçen son 2 yılda Çin’in demir ve çelikteki rekor kıran ihtiyaçları dünya piyasasını olumsuz etkilemiştir.

İnşaat Demir Fiyatları 2021
İnşaat Demir Fiyatları 2021

Demir Fiyatları Ne Olur?

Demir fiyatlarında yapılan fiyat değişim incelemeleri gözlemlendiğinde son 2 yılda büyük bir artış görülmektedir. Bu da demir kullanımı bakımından birçok farklı sektörün maliyet ve kar oranlarını büyük oranda değiştirmiştir. Dünya piyasasındaki talep artışı ve talebi yeterli miktarda karşılayamayacak olan arz nedeniyle fiyatlarda artış gözlemlenmektedir. Demir fiyatları ne olur, düşer mi yoksa yükselmeye devam eder mi?

Demir fiyatlarında ani yükselişin ilk sebebi bahsettiğimiz gibi üretim sorunudur. Bir diğer sebebi de diğer fiyatları arttıran unsur olan dolar etkenidir. Türk lirasının değer kaybı yaşaması ve uluslararası piyasalarda dolar bazlı ticaretin gerçekleşiyor olması demir piyasasında yükselişlere neden olmuştur. Önümüzdeki yıllarda piyasayı en büyük etkisi olan ülke Çin’in demir ihtiyacındaki düşüş devam ettiği sürece 2022 yılında demir fiyatlarında düşüş gerçekleşmesi beklenebilir.

Ancak inşaat demir fiyatları 2021 yükseliş grafiklerine bakıldığında bu etkinin dünya piyasasında büyük değişimlere neden olması beklenirken, bu durum Türkiye’de büyük çaplı bir düşüş göstermeyecektir. Üretimde demir miktarının artması, ticari ilişkilerin demir çelik sektöründeki etkileri ve uluslararası piyasalardaki durumlar gelecek yıllarda demir ihtiyacı için net sonuçlar verilmesini sağlayacaktır.

Demir fiyatları ile alakalı her türlü merak ettiğiniz soruyu alt tarafta yer alan Yorum Yap alanından bizlere sorabilirsiniz.

İçeriğimize Oy Verir misin?
[Total: 208 Average: 5]
Content Protection by DMCA.com

29 Yorum

 1. Turkcell’in çekim gücünü bilmeyen yok. Fiyatlarını da öğrenmek faydalı oldu. Tarifemi rahatça seçerek başvuru yapabilirim.

 2. Demir fiyatları ile ilgili verdiğiniz detaylı bilgilerden dolayı teşekkür ederim gayet aydınlatıcı bilgiler

 3. Tam eşime gereken bilgiler çok teşekkürler her konuda detaylı bilgi verdiğiniz için 👏

 4. Demir fiyatlariyla ilgili merak ettiklerimi öğrenmiş oldum sayenizde degerli bilgileriniz için teşekkürler 👏

 5. Cok guzel paylaşım olmus cok da önemli bilgiler içeriyor. Müteahhit ve mühendislere duyrulur.

 6. Bilmediğim demir fiyatlarını öğrenmiş oldum detaylı şekilde faydali bir yazı olmuş

 7. İnşaat sektörünü yakından ilgilendiren bir içerik olmuş tüm detaylar verilmiş çok iyi emeğinize sağlık

 8. Şu an çok önemli bir bilgi çünkü ne kadar tuttuğunu Hesabını kitabını bilmek istiyordum sayenizde bunların hepsini öğrendim

 9. Sayenizde demir fiyatlarını öğrenmiş oldum ona göre demir alım yapacagim artik ama daha ucuz yerlerde vardir bi ihtimal

 10. Her şey gibi demirde dolara bağlı artıyor galiba … Bu devirde bir ev yapayım desen demirsiz olmaz wv fiyatlari demir çimento el yakıyor bakalim sonumuz
  Hayır olsun

 11. Geçen sene ile bu sene fiyatlar karşılaınca demir daha önemli bir rol oynamaya basladı hayatımızda her zaman degerliydi halada degerli demir miktarı arttıkça üretimde artıyor bilgiler için tesekkür ederim fiyatlar kıyaslamasını merak ediyordum

 12. İnşaat sektöründe olanlara piyasayı takip etmek için yararlı bilgiler içeriyor. Bende bilmediğim bir çok detayı öğrenmiş oldum.

 13. Demir fiyatları hakkında çoğu yerde arayıp bulamadığım bilgileri buldum çok teşekkür ederim saolun gerçekden hepsini öğrenmiş oldum

 14. İnşaat demir fiyatları ile ilgili aradığım her şeyi sitenizde buldum, çok teşekkürler

 15. Gercekten cok ise yarar bir bilgi insaat sektoru ve evini yaptirmak istiyenler bu bilgilere bakabilir.Fiyatlar gun gectikce degisiyor

 16. Biz de köyde kendimize küçük bir yer yapmak istiyoruz İnşaat fiyatları merak ettik detaylı bir şekilde öğrendik Çok teşekkürler

 17. Kendi bahçemizde küçük bir tane kulübe yapmak istiyoruz fiyatları öğrenmek istiyorduk buradan baktık detaylı bir şekilde öğrendik

 18. Demir fiyatları hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim 👏👏

 19. İnşaat fiyatlarını merak ediyordum Çünkü babam kapının önüne güzel bir yer yapmak istiyor ma İnşaat fiyatlarını bilmiyorduk buradan bakıp öğrendik

 20. Bu bilgiye cok cok ihtiyacim vardi piyasa gün gectikce pahalilasiyor ve fiyatlar artip degisiyor.Fiyatlar ucmus gercekten

 21. Babam kendine güzel bir yer yapmak istiyor İnşaat fiyatlarını merak etmişti buradan baktım ama fiyatları çok pahalı

 22. Cidden içeriğiniz mükemmel aklimizda soru işareti birakmicak sekilde hazirlanmis çok faydalı buldum ben

 23. Harika ya ben sevgilime aldım. Çok beğendi hoşuna gitmiş gerçekten. Mükemmel ürün. Hizmet ve ilgide iyi 👍

 24. Fiyatlarin çok değişken olduğu bu günlerde demir fiyatlarının takibini buradan yapabiliyoruz çok güzel hazırlanmış bir fiyat listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu